20. říjen - 25. říjen 2020
k výstavnímu projektu Dům umění
původní termín 20. 10. - 25. 10. 2020
Další z umělců, kteří měli vystavovat v rámci výstavního projektu Dům umění, je vizuální umělkyně Sonya Darrow. Podívejte si a přečtěte si, co by v rámci výstavy představila.
Je jedno české slovo, které dokonale propojuje proces, kterým zpracovávám textil, vzpomínky předměty, zvuky, i rituály ..., je to navíc moje nejoblíbenější české slovo: ošumělý.Slovo, které popisuje obnošený oděv. Takový oděv byl svědkem historie, vypráví příběh a stává se tak dědictvím. Takový kousek oděvu prožívá „podzim svého nošení“ a reference na podzim (autumn) jej váže k původu slova – na stromy, na lesy. Zvuk na začátku slova ošumělý šššš je zvuk větru ve stromových listech. Jeho význam nespočívá v něčem otrhaném, naopak, je to něco, co nosí historii. Slovo ošumělý popisuje, jak čas tahá za nitky oděvů a rozmotává jejich strukturu. Jako „caretakers“ ...máme za úkol poznat „podzim nošení“.
Jako "aktivistka paměti" sbírám od lidí a komunit příběhy, objekty, zvuky, rituály a lidová řemesla , abych je zachránila od vymizení z "krajiny paměti". Spolupracuji s lidmi při vytváření umění, jež vychází z jejich vzpomínek. Společně nacházíme v paměti nové významy a sdílíme je s ostatními skrze vyprávění příběhů.
Dědictví můžeme chápat jako object – třeba jako kousek krajky, ale může to znamenat taky příběh nebo dokonce zvuk. Nic mne nevystihuje lépe: pracuju s příběhy a objekty. A pracuji s nimi z perspektivy textilní tvůrkyně: vzpomínky fungují jako “gobelíny” nebo tapiserie, které tkám nebo přetkávám jako přemostění mezi místem a časem.
Můj projekt nemá nějaký jednoznačný, předem daný cíl. Nemůže jen tak v nějakém bodě skončit. Spíše je to pomalá a zdlouhavá práce hledání a propojování příběhů. Do těchto příběhů se aktivně zapojuji. Hledám, kudy by mohla vést další věta, po níž se příběh bude ubírat. Napadá mě, co když se vzájemným vyprávěním naše příběhy opět protnou?
Toto prozkoumává výstava ... příběh mezi dvěma říčkami / dvěma Protivíny.
Chtěla jsem vyzdvihnout vazby mezi našimi zeměmi skrze performanci, kterou jsem nazvala „narození místa“ (birth of a place) a uskutečnila ji 8. září v českém Protivíně. Toto datum je pro české osadníky v Protivíně v Iowě důležité, protože se v ten den v českém Protivíně v roce 1852 narodila původní osadnice Maria Jírová Chyle. Performanci jsem uskutečnila u české řeky Blanice poblíž českého Protivína. Protivínem v Iowě prochází podobná říčka, která se jmenuje Bohemian Creek (pravá strana obrázku: na sobě mám původní šaty Maria Jírové-Chyle). Při performanci jsem na sobě měla 120 roků staré svatební šaty pocházející od jedné z původních osadnických rodin.
— Sonya Darrow
Sonya Darrow (*1986 Iowa, USA) je vizuální americká umělkyně s českými kořeny z města Cedar Rapids, které je důležitým kulturním centrem pro české a slovenské imigranty v USA. Autorka se dlouhodobě zabývá reflexí identity a mapováním vlastních historických kořenů, a to zvláště těch českých. Ve své tvorbě pracuje s různými médii – dokumentací českoamerických komunit, fotografováním, video snímkem, sbíráním předmětů a příběhů či je zde silná práce s textilním designem. Její těžiště výtvarné činnosti nese konceptuální přístup se silným angažovaným a sociálně participativním přístupem v komunitních projektech. Autorce jde hlavně o péči diváků, o vzájemné budování vztahů mezi pamětí, emocemi, kulturními odkazy a důležitými místy. Přestože je hlavní iniciátorkou, stojí ve svých projektech často v pozadí, a tím se společně stává součástí dané komunity návštěvníků, pracujících, seniorů apod.
Krajská galerie výtvarného
umění ve Zlíně, p.o.
Vavrečkova 7040
760 01 Zlín
Galerie na mapě
info@galeriezlin.cz
+420 573 032 220
IČO: 00094889
Copyright © 2025 Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně, p.o.
Vyrobil: HEADBOX