Potřeba odborného časopisu byla v galerii intenzívně pociťována již od roku 1991. Po nultém čísle (1992) byly první tři ročníky Prostoru (1993-1995) vydávány s měsíční periodicitou (12 čísel ročně) a měly novinový charakter - formát A3 s osmi tiskovými stranami. Už od samého počátku věnoval časopis pozornost vedle výtvarného umění a architektury např. též památkové péči, historii, ale i určitým historickým aspektům aktuálních výtvarných i dalších kulturních jevů včetně poezie.
Od roku 1996 začal list vycházet v podobě odborné revue, formátu A4 a rozsahu 28 tiskových stran plus obálka, čímž se změnil zásadně i jeho grafický charakter. Kontinuitu s předchozí novinovou etapou "Prostoru" udržují nadále tradiční rubriky. Kromě dvou nejvýznamnějších z nich, věnovaných výtvarnému umění a architektuře, zůstal jeho trvalou součástí rovněž oddíl Z archívů i pozornost věnovaná poezii. Zvýrazněno bylo rovněž zaměření na otázky památkové péče a historie architektury a vyhrazeno zvláštní místo též designu a reklamě.
Po určitých ekonomických a edičních problémech v letech 1999 a 2001, kdy časopis nevycházel zcela periodicky, se nám počínaje rokem 2002 podařilo edici obnovit, a to formou dvou trojčísel, jimiž byl uzavřen kompletní 9. ročník časopisu. Ten ovšem dostal novou, redakčním záměrům více odpovídající grafickou tvář. Autorem grafiky byl opět stálý člen redakce Zdeněk Macháček. Jeho řešení představovalo novou výtvarnou artikulaci časopisu. Na základě redakčních zkušeností byla graficky, textem i velikostí reprodukcí zvýrazněna rozhodující témata jeho jednotlivých tradičních oddílů. Byl zvolen čitelnější typ písma i volnější úprava textových stránek. Nově, dynamičtěji byly pojaty rovněž tituly jednotlivých článků. V podstatě beze změn zůstala pouze obsahová skladba periodika, jež se osvědčila.
Počínaje desátým ročníkem (2003) vychází Prostor Zlín pravidelně jako čtvrtletník, tzn. čtyři sešity ročně ve standardní grafické a knižní úpravě, ale v celkově větším rozsahu. Každé číslo má 60 tiskových stran (do roku 2005 to bylo 48 stran). Hlavní pozornost je i nadále věnována modernímu a současnému umění, velký prostor tradičně dostává moderní architektura a urbanismus a ve spektru pozornosti zůstává rovněž historie, zejména historie vědy a umění. V nezměněné podobě pokračují také další rubriky věnované poezii, designu a vůbec užitému umění. Prohloubila se i odbornost jednotlivých příspěvků. Vedle recenzí a informací časopis pokračuje v již dříve nastoleném trendu, jež preferuje badatelsky založené, obsažnější hodnotící články, s respektem jejich pisatelů k nejširší kulturní čtenářské veřejnosti. Do obsahové skladby a celé koncepce časopisu se začala promítat také začínající soustavná spolupráce zlínské galerie se slovenskými odbornými institucemi, umělci a architekty. Počínaje desátým jubilejním ročníkem jsou resumé - tentokrát již ze všech publikovaných textů - publikována v anglickém jazyce a distribuce časopisu je zajištěna též na určitých místech ve Slovenské republice.
V roce 1996 získal časopis Uznání za kvalitní grafický design, jež mu udělil Český institut informačního designu. V roce 2013 oslavil časopis Prostor Zlín 20. výročí svého vydávání. Jeho hlavním vydavatelem je Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně, která edičně spolupracuje s řadou partnerů nejenom ze sféry odborných publicistů, umělců a architektů, ale i s podnikatelskými subjekty, nadacemi a předními kulturními a společenskými institucemi.
Krajská galerie výtvarného
umění ve Zlíně, p.o.
Vavrečkova 7040
760 01 Zlín
Galerie na mapě
info@galeriezlin.cz
+420 573 032 220
IČO: 00094889
Copyright © 2024 Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně, p.o.
Vyrobil: HEADBOX