04. říjen - 20. listopad 2016
4. 10. – 20. 11. – 1. podlaží budovy 14
Místa spolupráce jsou výstavou zaměřenou na skupinové přemýšlení a jednání. Výsledkem je fungující veřejný prostor obohacující nejen kulturní dění v každé obci, ale hlavně lepší život v něm.
Česká města se potýkají s podobnými problémy. Výstava Místa spolupráce představuje jedenáct příkladů kultivace a iniciace veřejného prostoru odehrávající se v městských periferiích či odlehlých lokalitách, v malých městech či obcích s několika stovkami obyvatel. Jejich výsledkem je aktivizace prostor, které dlouho neměli svoji vlastní náplň. K iniciátorům těchto projektů nepatří jen architekti, ale také občanská sdružení, umělci nebo designéři.
Ne vždy se do veřejného prostoru musí investovat horentní sumy na nové vybavení. Někdy stačí prostor mírně upravit, ale hlavně začít obývat, žít v něm. Důležité je vytvořit kolem sebe společenství či komunitu, která se na chodu bude buď přímo podílet, nebo být jedním z účastníků akcí, které se zde konají.
Cílem výstavy je nejen představit inspirativní modely, které jsou přenositelné, nízkorozpočtové a mohou přispět k zodpovězení otázky… Co ve Zlíně? Do výběru se dostali i osoby a skupiny vytvářející analýzy ještě před samotnou změnou – antropologové, sociologové, mezioborové týmy. Spolupráce je mantrou úspěchu nebo neúspěchu těchto projektů. Pokoušíme se zodpovědět, jaké jsou motivace, cíle a inspirace, kdo je hybatelem změn?
Vystavující: Neolokator (Jan Trejbal a další), Mobilní architektonická kancelář (Kateřina Vídenová, Adam Wlacel), Ghétofest (Pavel Strašák, Kateřina Šedá), Praha 14 kulturní (David Kašpar), Dizajn na kolesách (Juraj Blaško, Tereza Sufliarská a další), Periferná centra (Andrej Poliak a další), Stanica Žilina-Zariečie, projekt rekonstrukce žilinské synagogy (Marek Adamov a truc sphérique), Stará Vodárna, Městská část Praha - Nebušice (Dora Bouzková a Apolena Vanišová), Rajská zahrada (Markéta Lisá, Rukola o. s.), yo-yo (Michal Kindernay, Lenka Dolanová).
---
Pro všechny, co žijí ve Zlíně a chtějí se zapojit do hledání nových kvalit této nejstarší kolonie. Touto hodnotou může být objevení nového místa setkání, ale i sousedské posezení u společného stolu. Přijďte a zapojte se!
Tématem našeho dvoudenního setkání se stane čtvrť Letná - nejstarší dělnická kolonie ve Zlíně, urbanisticky navržená nejdříve Janem Kotěrou (1915), později rozpracována Františkem L. Gahurou jižně od továrny. I přes složitost terénu vznikl první sídlištní útvar rodinných domků v jednotné zeleni bez plotů, tvořící nenásilný přechod do přírody.
Současný stav se od původních záměrů v mnohém liší, vznikají nové potřeby. Jak se žije na Letné? Co chybí zdejším obyvatelům a v čem je život v baťovských domcích specifický? Přijďte na procházku a sousedské setkání!
---
Kurátorka: Lucie Šmardová
Architektura výstavy: Ellement
Krajská galerie výtvarného
umění ve Zlíně, p.o.
Vavrečkova 7040
760 01 Zlín
Galerie na mapě
info@galeriezlin.cz
+420 573 032 220
IČO: 00094889
Copyright © 2024 Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně, p.o.
Vyrobil: HEADBOX