ČeštinaEnglishsobota 22.07.2017

Otevírací doba:
Pozavřeno
Út - Ne10:00 - 18:00

VI. Zlínský salon mladých

Expozice: Dům umění ve Zlíně, zlínský zámek
Výstava trvá do 30. září 2012.

Dovolujeme si vás pozvat také na derniéru výstavy a slavnostní předání cen ve čtvrtek 27. září v 18 hodin, v 19 hodin proběhne hudební vystoupení - MeNe KeKeL (Martin Macháček, Dj Tomáš Bayer, VJ Tuppi uder) - více informací a pozvánku najdete v Aktualitách na této stránce.

Jaké trendy vládnou výtvarnému světu? Prezentaci současného umění a největších talentů nejmladší generace - to jsou hlavní cíle Zlínského salonu mladých, přehlídky nejvýraznějších autorů do třiceti let. Tak jako v předchozích ročnících představíme nejzajímavější osobnosti nejmladší, na uměleckou scénu teprve nastupující výtvarné generace. O svoje múzy se podělí 40 českých a 20 slovenských autorů, k vidění bude více než stovka děl. Prohlédnout si je můžete od 15. května v Domě umění i v našich expozicích ve druhém patře zlínského zámku.

Tato trienálně pořádaná výstava moderního umění volně navazuje na významné kulturní aktivity, kterými ožíval baťovský Zlín ve 30. a 40. letech minulého století. První obnovený Zlínský salon mladých proběhl v roce 1997 a představil tvorbu českých autorů do třiceti let. Od roku 2005 se věnuje také prezentaci tvorby stejně mladých autorů ze Slovenska. 

Ani VI. ročník nebude výjimkou – i letos uvedeme práce zajímavých osobností ve věku okolo 30 let. Výběrem umělců je pověřena jury složená z odborníků – historiků a teoretiků umění, kurátorů. Důležitou složkou zůstává udílení cen autorům nejvýraznějších exponátů výstavy. Nositeli letošního ocenění Zlínského salonu mladých jsou Matyáš Chochola (1986) a Juraj Gábor (1985), díla obou autorů jsou k vidění v rámci první části expozice salonu v Domě umění. Českého autora oceníme Cenou Václava Chada, slovenský si v září převezme Cenu Igora Kalného. Jako součást ocenění uspořádáme oběma laureátům v příštích letech výstavu v Krajské galerii, jejich díla budou zakoupena a stanou se tak součástí sbírek KGVUZ. (Při předchozím ročníku byli takto oceněni Pavla Sceranková a Juraj Kollár, jejichž díla jste měli možnost vidět do konce dubna na zámku ve Zlíně. Více informací zde)

Pro nejlepší dílo salonu mohou hlasovat také návštěvníci a společně se tak stát naší diváckou porotou této výstavy. Anketní lístky mohou příchozí odevzdat po zhlédnutí obou částí výstavy. Svého vítěze vybírali návštěvníci také při Galerijní a muzejní noci, výsledky naleznete zde.  

Na své si přijdou také školy. Pro žáky a studenty máme připravené zážitkové a edukační programy, které výstavu doprovodí. Širší veřejnosti nabízí galerie komentované prohlídky a programy pro děti a rodiče.

Ceny pro umělce

Ceny nesou pojmenování podle dvou výrazných mladých autorů české a slovenské scény, kteří na ni měli velký vliv, přitom ale život obou se uzavřel tragickým způsobem. Václav Chad (1923-1945) udivoval svým talentem již na zlínské Škole umění své spoluvrstevníky i pedagogy. Jeho díla jsou charakteristická expresivním rukopisem, později hledá ve své tvorbě surrealistická východiska. Vzhledem k zapojení do protifašistického odboje byl na sklonku války, 24. února 1945, na útěku, několik desítek metrů od budovy zlínské Školy umění a nynějšího Domu umění, zastřelen gestapem. Talentem svojí generace byl i Igor Kalný (1957–1987). Zajímavou část jeho tvorby tvoří Pečiatkové kresby - obtisky razítek různých motivů, vrstvených do barevných shluků a skvrn, je nutné připomenout také cyklus jeho kreseb s názvem Telovky, kdy obkresloval části svého těla tužkou na papír. Někde se jedná o jeden kresebný záznam tvaru, jinde dochází k vrstvení více linií přes sebe. Igor Kalný spáchal ve 30 letech sebevraždu, situace ve společnosti tehdejšího Československa se mu jevila jako bezvýchodná. (Pro více informací klikněte zde.)

tisková zpráva / pozvánka 

Historická tradice zlínských salonů

Odborná jury VI. Zlínského salonu mladých 2012

Vystavující umělci z Česka  /  Vystavující umělci ze Slovenska

Vernisáž výstavy proběhla 15. května v 17 hodin, doprovodným programem byl koncert Schwarzprior s Janem Vytiskou (který na Salonu také vystavuje). Při příležitosti výstavy Zlínský salon mladých proběhl ve čtvrtek 17. května 2012 workshop pro širokou veřejnost, – uměleckou dílnou vedenou přímo vystavujícími umělci.který vedli na salonu zastoupení umělci. Letošní bastl workshop byl určený pro úplné začátečníky i pokročilé. Účastníci si mohli vyzkoušet, jak si vyrobit vlastní hudební syntezátor Standuino fraAngelico. Pro více informací klikněte zde

 

Aktuální obrázky z vernisáže a dvou expozic salonu

ÚvodVýstavyVI. Zlínský salon mladých