ČeštinaEnglishsobota 22.07.2017

Otevírací doba:
Pozavřeno
Út - Ne10:00 - 18:00

VII. Nový zlínský salon 2014

14. 5. – 31. 8. 2014 

Pořádá: Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně a Zlínský kraj

ve spolupráci s Galériou mesta Bratislavy a Galeria Bielska BWA, Ministerstvem kultury České republiky, městem Zlín a Nadací Tomáše Bati

Vernisáž: v úterý 13. května 2014 v 17 hodin v prostoru kavárny v budově 15 zlínského továrního areálu

Expozice: 
Budova 14, 1. a 2. np., 14|15 BAŤŮV INSTITUT, Vavrečkova 7040
Budova 32, 9. np., MAX32, J. A. Bati 5648 (vstup do výtahu přes recepci, vpravo od pošty)

Doprovodné výstavy
Natallia LL 
Jana Želibská
Miloš Šejn

 

Umělci vystavující na VII. Novém zlínském salonu 2014

Odborná jury VII. Nového zlínského salonu 2014

Nový zlínský salon navazuje na tradici historických salonů, které probíhaly každoročně ve Zlíně v letech 1936–1948 díky pořadatelské aktivitě firmy Baťa. Jednalo se o do té doby největší přehlídky soudobého československého, resp. českého (v letech 1939–1944) výtvarného umění. Tyto salony jsou dodnes inspirativním modelem vztahu mezi kulturou a podnikáním. Jejich úspěšné obnovení formou jednou za tři roky pořádaného Nového zlínského salonu se uskutečnilo v roce 1996 pod záštitou a za přímé účasti prezidenta Václava Havla. Od roku 2005 se salonu účastní také umělci ze Slovenska. Kromě toho, že se jedná opět o obsáhlé výstavy současného umění, je u novodobých salonů položen důraz na kvalitu a artikulaci aktuálních výtvarných souvislostí. Jednotlivé ročníky se proto od sebe liší skladbou autorů i médií.

Zárukou pohybu je, kromě samotného vývoje scény, především v každém ročníku obměňovaná jury, jejímž hlavním úkolem je nominace umělců vyzvaných k účasti. Mezi členy letošní jury nalezneme několik osobností, které známe jako aktivní umělce a kteří se zároveň věnují kurátorství výstav. Lze tak hovořit o jistém akcentu na v posledních dvou desetiletích vzrůstající fenomén umělce – kurátora a letošní salon do určité míry vnímat jako sebereflexivní pohled části umělecké scény.

Letošní přehlídky se účastní necelá stovka autorů pracujících s různými médii z České republiky i Slovenska. V rámci výstavy je udělena tzv. pocta ve formě samostatné výstavy dvěma významným umělcům, Janě Želibské (SK) a Miloši Šejnovi (CZ), kteří, každý jiným způsobem, reflektují ve svém díle vztahy těla a krajiny. Dalším obohacením salonu a pendantem „poct“ je výstava světoznámé polské umělkyně Natalie LL, která představuje její zásadní práce ze 70. let 20. století s tématem tělesnosti a erotiky. Vedle kmenových prostor pořadatele – Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně – v budově 14 v rámci 14|15 BAŤOVA INSTITUTU je podstatná část expozice salonu umístěna v 9. etáži budovy 32 bývalého továrního areálu.

Výstavu provází katalog, obsahující kromě biografických údajů vystavujících autorů a reprodukcí vystavených děl také texty o současném českém a slovenském umění a doprovodných výstavách.

Expozice je otevřena denně mimo pondělí od 10 do 18 hodin a potrvá do 31. srpna 2014.

 

Záštitu nad VII. Novým zlínským salonem převzali ministr kultury České republiky Daniel Herman, hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák, primátor statutárního města Zlína Miroslav Adámek a velvyslanec Slovenské republiky v ČR Peter Weiss.

Projekt se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky, Kulturního fondu města Zlína a Nadace Tomáše Bati.

Speciální poděkování za podporu firmám:
Cream Real Estate, spol. s r.o., Continental Barum, spol. s r.o., Pozimos, a.s.

Poděkování mediálním partnerům:
Art+Antiques, Ateliér, ArtMap, Zlínský deník,, Rádio Kiss Publikum, Rádio Beat, InZlín a Matchball.

 

Katalog

Vstupné: 

Vstupenky je možné zakoupit v budově 14. Doporučujeme společnou vstupenku do všech prostor galerie (včetně stálé expozice), která platí i v budově 32. Také je možné si zakoupit vstupenku pro vstup pouze na výstavy umístěné v I. NP a v Grafickém kabinetu - (část salonu a doprovodné výstavy Natallia LL, Jana Želibská a Miloš Šejn). 

Ve 32. budově jsou k zakoupení vstupenky jen pro tuto budovu. Úterní slevy zde nelze uplatnit. Úterní slevu lze uplatnit jen přes společnou vstupenku, zakoupenou v budově 14.

Ceny vstupného jsou uvedeny v rubrice Pro návštěvníky.

VII. Nový zlínský salon, pohled do expozice (9. np budovy 32)

Foto: archiv KGVUZ

Fotogalerie

ÚvodVýstavyVII. Nový zlínský salon 2014