ČeštinaEnglishsobota 22.07.2017

Otevírací doba:
Pozavřeno
Út - Ne10:00 - 18:00

Boris Podrecca / Architekt

Vernisáž: 13. března v 17 hodin za účasti autora výstavy B. Podreccy

Výstava trvá do 29. dubna 2012.

Projekty mezinárodně proslulého a uznávaného architekta Borise Podreccy (1940) představí výstava ve zlínském Domě umění. Jeden z nejzajímavějších rakouských architektů je také významným teoretikem oboru a jeho přednášky jsou vyhledávány v celém světě.

Tvorbu uznávaného autora představíme prostřednictvím 28 návrhů, včetně 8 modelů konkrétních staveb. Odráží se v nich jeho tolerantní přístup k historickým budovám a úsilí o dokonalost detailu. Na výstavě je k vidění také videozáznam rozhovoru s autorem z roku 2003 z produkce slovinské televize nazvaný "Poetika rozličnosti - architekt Boris Podrecca". Jde o českou premiéru filmu - titulky v českém jazyce byly dotvářeny speciálně pro výstavu ve Zlíně. 

Podreccova tvorba je spojením dědictví mnohonárodnostního rakousko-uherského umění s nejnovějšími směry evropské a světové architektury. K nejzajímavějším dílům se řadí např. neurofyziologický institut ve Stahrembergově paláci (1982), nákupní středisko Humanic Casapiccola, Palmers shop (1989) ve Vídni nebo design interiéru První rakouské spořitelny (1993). Jeho pravděpodobně nejznámější stavbou je Millennium Tower ve Vídni. Budova se skleněnou fasádou má půdorys dvou kruhů a je 202 metry vysoká. Za zmínku stojí i mimořádné komunikační stavby – Severní nádraží ve Vídni a také návrh unikátní stanice metra v Neapoli. 

Zatím jedinými realizacemi v České republice jsou Rakouský kulturní institut a Galerie Oskara Kokoschky v Praze. Autorem výstavy je sám Boris Podrecca ve spolupráci s Damjanem Prelovšekem.

pozvánka  /  tisková zpráva / katalog výstavy

Výstava je otevřena denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin, ve čtvrtek do 18 hodin.

Děkujeme za podporu všem našim partnerům.

partneri2

Valamar Lacroma, hotelové letovisko, Dubrovník, Chorvatsko, 2007-09; Foto: Miran Kambič

Expozice: Dům umění ve Zlíně
Kurátorka: Ladislava Horňáková

Z díla Borise Podreccy

ÚvodVýstavyBoris Podrecca / Architekt