ČeštinaEnglishsobota 22.07.2017

Otevírací doba:
Pozavřeno
Út - Ne10:00 - 18:00

Natalia LL

Natalia LL je umělecký pseudonym Natalie Lach-Lachowicz, čelní představitelky současného polského umění, vyjadřující se malbou, fotografií, kresbou, performancí, videem i texty.

Narodila se v roce 1937 v Żywieci. Studovala na Akademii výtvarného umění ve Vratislavi, kde se usadila a kde také díky jejím aktivitám vzniklo významné centrum konceptuálního umění v Polsku.

Od roku 1975 se Natalia LL angažuje v mezinárodním okruhu feministického umění a přijala účast na mnoha sympoziích a výstavách. Jako stipendistka Kościuszkowy nadace odjela roku 1977 do New Yorku. V té době již byla vyzrálou uměleckou osobností vzbuzující obdiv a často kontroverze svým radikálním přístupem k otázkám tělesna a erotiky. Tělové umění se stalo také přirozenou konsekvencí hledání nových vyjadřovacích prostředků a přitáhnutí pozornosti k oblasti, která zdánlivě stojí v protikladu k intelektu – k oblasti intuice. Současně se umělkyně nevzdala dosavadní fascinace konceptualismem. Vytvořila ve svém umění mix intelektuálního a intuitivního, duchovního a tělesného, přirozeného a umělého. Povýšení vlastní tělesnosti na subjekt a objekt umění bylo spojeno s neustálým úžasem nad krásou života. A jedním z nejdůležitějších, ne-li nejdůležitějším projevem života je Erós. Erotismus provázel už nejranější práce Natalie LL od roku 1968. Fotografická zachycení jednotlivých fází pohlavního sblížení byla doslovným zpracováním toho tématu a jejich vystavení na veřejnosti (v roce 1971 v instalaci Fotografia intymna, která zahájila činnost galerie PERFAMO ) – aktem velké odvahy. Největší mezinárodní slávu jí přinesly série fotografií, na nichž byla zobrazena pouze hlava mladé ženy: práce z cyklu Sztuka konsumpcyjna a Sztuka postkonsumpcyjna. Tyto fotografie do dnešního dne po čtyřiceti letech po vzniku uvádějí v úžas svěžestí pohledu na to, jak jednoznačné jsou asociace dospělého diváka sledujícího dívku, která jí banán, párek nebo pudink. Mládí a užívání si životních slastí byly jedním z okruhů zájmu umělkyně z tohoto období, stejně jako neustálé zkoumání v oblasti fotografické metareality.

Výstava Jestem! (Jsem!), která je prezentována během VII. Nového zlínského salonu v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně, představuje právě zmíněné emblematické práce umělkyně ze 70. let 20. století.
 

Photogallery

ÚvodNatalia LL