ČeštinaEnglishpondělí 29.05.2017

Otevírací doba:
Pozavřeno
Út - Ne10:00 - 18:00

Cesta za současným německým uměním: Gerhard Richter

Dne 23.05.2017 v rámci projektu Česko-německého jara 2017 pořádá Národní galerie v Praze první velkou retrospektivní výstavu Gerhardu Richterovi ve střední Evropě.

Při této příležitosti si Goethe-Institut v Praze připravil pro zájemce a milovníky umění programovou nabídku, kdy vás 23. května 2017, svezou vlakem Českých drah na výstavu Gerharda Richtera v Národní galerii v Praze, kterou doprovodí také výstava Eberharda Havekosta v Galerii Rudolfinum a umělecká intervence v Goethe-Institutu. Vydejte se tak na bezplatnou cestu ze Zlína na komentované prohlídky současného německého umění a závěrečný přípitek v Goethe-Institutu v Praze. Cesty jsou organizovány ve spolupráci s Českými drahami, Národní galerií v Praze a Galerií Rudolfinum.

Bezplatný program, který Vám a Vašemu městu Kulturní jaro nabízí, zahrnuje cestu do Prahy a zpět speciálně potištěným vagonem Česko-německého kulturního jara Vás zdarma odveze na výstavu, zajistí doprovod skupiny po Praze a komentované prohlídky k výstavám Gerharda Richtera a Eberharda Havekosta a závěrečný přípitek v Goethe-Institutu. PDF soubor s přesným harmonogramem.
O komentované prohlídky se postarají vybraní studenti Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, kteří jsou v rámci kurzu na komentované prohlídky připravováni pod vedením paní profesorky Bartlové a pracovníků Národní galerie v Praze a Galerie Rudolfinum. Naladit se k výletu můžete ale ještě na zlínské Galerijní a muzejní noci, v pátek 19. května, kdy budete moct shlédnout dokument o životě a díle Gerharda Richtera / 2. podlaží budovy 15, Sál A, od 20.00 hod. / 97 min.

Nutnost rezervace předem na emailu: barbora.mrazkova@galeriezlin.cz / po obdržení potvrzovacího emailu ze strany galerie - bude vaše rezervace platná / místa jsou omezená, proto rezervujte včas.

Cesta do Prahy:
Odjezd: Otrokovice 07:56 hod.
Příjezd: Praha hl.n. 11:03 hod.

Cesta do Zlína:
Odjezd: Praha hl.n. 18:55 hod.
Příjezd: Zlín střed 22:28 hod.

 --

Více informací k samotné výstavě Gerharda Richtera na stránkách Národní galerie.

Národní galerie v Praze ve spolupráci s Velvyslanectvím Spolkové republiky Německo v Praze a Goethe-Institutem v Praze představuje retrospektivní výstavu německého umělce Gerharda Richtera. Výstava Gerharda Richtera čítající více jak sedmdesát děl v paláci Kinských a Klášteře sv. Anežky České představuje průřez jeho bezmála šedesátiletou výtvarnou dráhou a je jeho první retrospektivou ve střední a východní Evropě.

Výstava představuje všechny aspekty Richterovy tvorby: ikonické portréty jeho dcer Betty a Elly malované podle fotografií, obrazy reflektující všední každodennost i historická a aktuální společenská témata, mořské a horské krajiny, monochromatické šedé obrazy, expresivní abstraktní kompozice, sérii geometrických digitálně vytvářených pruhů a slavné barevné vzorníky, na nichž vznikla monumentální zakázka výzdoby okna gotické katedrály v Kolíně nad Rýnem. Z Lidic je zapůjčen obraz Strýček Rudi, který umělec před půl stoletím věnoval tamější galerii a jenž je portrétem Richterova strýce, nacistického vojáka. Vystaveny jsou také listy z legendárního Atlasu, což je soubor jeho autorských fotografií, novinových výstřižků a kreseb, které Richter systematicky shromažďoval jako přípravný materiál od šedesátých let. Výstava chce upozornit na Richterovy styly malby, v jejímž centu stojí předmět „historie“ – nejen historie Německa, ale i historie umělcovy rodiny a historie umění samotného. Téma historie propojuje známé, často osobní fotorealistické obrazy až po díla, která se soustředí na historii umění se zájmem vyjádřit to, co slova nedokážou.

Výstava se koná v rámci Česko-německého kulturního jara 2017 při příležitosti 20. výročí podepsání Česko-německé deklarace.

Kurátoři: Jiří Fajt a Milena Kalinovská ve spolupráci s Gerhardem Richterem a jeho studiem

GR

ÚvodDoprovodný program